Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 

Aktualności

Łukasz Bernady

BAŚNIE DOLINY SAMY

Niezwykle ciekawe wydawnictwo do kupienia w kasie Muzeum - Zamek Górków

(...) Kulturę ludową Ziemi Szamotulskiej od wieków cechowało niezwykłe bogactwo podań, wierzeń, zwyczajów i obrzędów do dzisiaj tkwiących w świadomości mieszkańców wsi i miasteczek. Rozmaite postacie demoniczne i czarownice rzucające urok na ludzi i zwierzęta zaludniały wiele baśni, podań i legend, wzbogacając niezwykły, ponadzmysłowy świat wierzeń szamotulskiego ludu. (...)

Łukasz Bernady (autor), Paweł Mordal (wydawca)

fragment wstępu

Zapraszamy na wystawę Z KAJETEM W TORNISTRZE…O HISTORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH MIASTA I GMINY SZAMOTUŁY.

 

 

Wernisaż odbędzie się 22 stycznia (czwartek) 2015 roku o 18.00.
Wystawa czynna do 6 kwietnia 2015 roku w budynku Spichlerza.

Na wystawie prezentowane są przedmioty pochodzące ze szkół szamotulskich, a także tych, które znajdują się na terenie gminy i mogą się poszczycić sięgającą głęboko w przeszłość tradycją. Wiele z nich zachowało ciągłość funkcjonowania przez 100 i więcej lat, ucząc i wychowując kolejne pokolenia mieszkańców Ziemi Szamotulskiej; w wielu zachowały się bezcenne już dziś kroniki, fotografie i dokumenty, stanowiące ogniwo łączące teraźniejszość z przeszłością. Dzięki nim jesteśmy w stanie, choćby fragmentarycznie, odtworzyć od lat nieistniejącą rzeczywistość.
Obiektów użyczyli: Szkoły Podstawowe nr 1, 2 i 3 w Szamotułach, Zespół Szkół w Otorowie, Szkoła Podstawowa w Koźlu, Regionalna Izba Pamiątek Oświatowych przy Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Poznaniu, Izba Regionalna Towarzystwa Miłośników Ziemi Dusznickiej oraz osoby prywatne.

 

W ramach 23. Finału WOŚP, który odbędzie się 11 stycznia 2015 roku, zachęcamy do licytacji walenytnkowej kolacji z Halszką w Zamku Górków. Cel zbiórki – "Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów". Licytacja odbędzie się o godzinie 18.20 w Hali Wacław w Szamotułach.

Dyrektor Muzeum - Zamku Górków w Szamotułach ul. Wroniecka 30 o g ł a s z a przetarg ofertowy na dzierżawę budynku oficyny zachodniej (o powierzchni zabudowy 139,7m2, powierzchni użytkowej 286,2m2) wraz z TARASEM I PARKINGIEM (o powierzchni 350m2 i 120m2), na terenie Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach z przeznaczeniem na działalność gastronomiczno - hotelarską

Bliższych informacji w sprawie przetargu udziela organizator (nr tel. 61/29-218-13, w godz. 7.30-15.30).

Od dnia 13 grudnia zapraszamy na wystawę W BAŚNIOWYM ŚWIECIE ANDRZEJA KUHNA.

Wystawa czynna będzie do końca stycznia 2015 r.

Andrzej Kuhn (1929-2014)
Andrzej Kuhn urodził się 21 lipca 1929 roku we Lwowie w rodzinie lekarzy, profesorów i rzeźbiarzy. Józef Kuhn – ojciec Andrzeja był prokuratorem Sądu Okręgowego we Lwowie. Dziadek Andrzeja – Adolf Kuhn był autorem rozprawy na temat dr Jana Papée – lekarza, współzałożyciela lwowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Ferdynand Kuhn (1800-1847) – rzeźbiarz, był autorem sarkofagu Księcia Józefa Poniatowskiego w krypcie na Wawelu w Krakowie.

 

                    

     
 
Camerata Zamku Górków 


 
 


   

 

 

 

 

 

  

[CMS] by cdweb.pl
home
site map