Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
 

Aktualności

Wykład dr Piotra Foreckiego „ W walce z plagą żydowską – wypisy z przedwojennej prasy szamotulskiej i ich interpretacje” zakończył trzydniowe spotkanie z historią i kulturą żydowską. W tym czasie muzeum odwiedziło 1300 osób, głównie uczniowie ze szkół powiatu szamotulskiego. W piątek popołudniu, podczas spotkanie ze starostą Józefem Kwaśniewiczem i burmistrzem Włodzimierzem Kaczmarkiem podsumowano projekt i jego efekty. Podczas spotkania złożono podziękowania Muzeum Historii Żydów Polskich - Polin, a także nauczycielom i pracownikom muzeum prowadzącym zajęcia w trakcie realizacji projektu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

W czwartek zaczęliśmy od warsztatów „Tradycja i kultura żydowska”. Od rana grupy młodzieży w towarzystwie edukatorów odwiedzały miejsca związane z historią szamotulskich Żydów. Szczególną uwagę zwracano na tradycje związane z pochówkiem Żydów, stąd nazwa zajęć „Kiedy umiera Żyd”. Wieczorem w wypełnionej po brzegi Sali Koncertowej Zamku, odbył się koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu duetu Ruach.

Tego dnia muzeum odwiedziło ponad 600 osób, uczniów i widzów koncertu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

We wtorek na terenie Muzeum – Zamek Górków pojawił się pawilon – centrum projektu „Muzeum na kółkach”. W środę od rana prowadzone były zajęcia „Budujemy sztetl”. W zamku odbywały się lekcje muzealne „szamotulscy Żydzi”. W spichlerzu otwarto wystawę przygotowaną w ramach projektu przez pracowników Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin. Zajęcia z młodzieżą trwały do godziny 15-tej. Wieczorem, w spichlerzu, zorganizowano wieczór gier dla dzieci.

Pierwszego dnia odwiedziło nas ponad 500 uczniów szamotulskich szkół.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

W poniedziałek, 18-tego maja, rozstrzygnięto XIII edycję konkursu na najważniejsze wydarzenia muzealne roku- Izabella 2014. Z tej okazji w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu odbyło się spotkanie z Marszałkiem Wielkopolski Markiem Woźniakiem. Marszałek wręczył nagrody wszystkim laureatom. Tradycyjnie wśród nagrodzonych Muzeów znalazło się Muzeum - Zamek Górków. Wyróżnienie otrzymała publikacja „Obraz świętości – świętość w obrazie”, wydana wspólnie z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu. Trzecią nagrodą uhonorowany został program edukacyjny „Bracia Czescy w Szamotułach”.


Ponad pięćset osób odwiedziło nas w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów. Wszystkim gościom dziękujemy i zapraszamy na następne wydarzenia kulturalne.

Wielkim powodzeniem cieszyło się spotkanie z kompozytorem, a od kilku lat także malarzem – Janem Kantym Pawluśkiewiczem. Prace Jan Kantego można jeszcze oglądać w Sali Balowej Zamku.

Ponad godzinę można było „spacerować” po przedwojennych Szamotułach z Moniką Romanowską - Pietrzak, słuchając jej wykładu o dawnych pocztówkach. Na zakończenie Anna Król opowiadała gościom o tajemnicach ikon. Ostatniego gościa pożegnaliśmy o wpół do pierwszej.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ

                    

     
 
Camerata Zamku Górków 


 
 


   

 

 

 

 

 

  

[CMS] by cdweb.pl
home
site map