Aktualności
Godziny otwarcia muzeum w okresie świątecznym.

W dniu 18 kwietnia (Wielki Piątek) muzeum będzie czynne od 09:00 do 16:00.

W dniach: 19 kwietnia (Wielka Sobota), 20 kwietnia (Niedziela Wielkanocna) oraz 21 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) muzeum będzie nieczynne.

We wtorek po świętach muzeum czynne od 9.00 do 16.00.

ZAPRASZAMY!

 W lwowskim Muzeum Historii Religii, 4 kwietnia w piątek otwarta została wystawa „Najmilszy sercu obraz” prezentująca 50 oleodruków ze zbiorów Muzeum Zamek Górków w Szamotułach. Dla Ukraińców tytuł wystawy jest szczególny. Przywołuje on bowiem czas, kiedy to władze sowieckie zwalczały wszystkie przejawy tego co określały jako ukraiński nacjonalizm. Rozpoczęły się też prześladowania religijne. NKWD aresztowało wszystkich biskupów i 800 z 2300 księży kościoła greckokatolickiego. Ludność nie mogła praktykować. Niezwykle popularnym stał się wtedy wizerunek Serca Jezusa – dla Ukraińców był on symbolem cierpienia ich ojczyzny. Uważano, że dopóki Ukraina będzie podległa Związkowi Radzieckiemu, dotąd płonąć będzie Serce Jezusa. Ponieważ nie można było posiadać obrazów o tematyce religijnej, wiele osób zdobywało ksero i fotokopie przedstawienia Serca Jezusowego, noszono je i modlono się do nich, traktując je jak najmilszy sercu obraz.
Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach zaprasza na spotkanie z Aliną Całą

02 kwietna (środa), o godz. 18.00 w Zamku Górków
wstęp wolny

Alina Cała – polska historyczka, feministka, pracownica naukowa Żydowskiego Instytutu Historycznego. Zajmuje się historią stosunków polsko-żydowskich w XIX i XX wieku, w tym dziejami antysemityzmu, stereotypami narodowościowymi, ruchami ideologicznymi wśród Żydów i historią Żydów okresu powojennego.
Zapraszamy do akcji
ODKRYWANIA ŚLADÓW PRZESZŁOŚĆI 


Szanowni Państwo, w bieżącym roku obchodzić będziemy dwie ważne rocznice: 100. lecie wybuchu I wojny światowej i 75.lecie wybuchu II wojny światowej.
Oba te wydarzenia miały ogromny wpływ na dzieje naszej małej Ojczyzny. W związku z tym Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach i Muzeum – Zamek Górków, pod patronatem „Gazety Szamotulskiej” zwracają się do Państwa o udostępnienie pamiątek związanych nie tylko z tymi wydarzeniami. Oprócz zdjęć i dokumentów często w naszym otoczeniu znajdują się przedmioty codziennego użytku - świadkowie historii. Namawiamy do przeglądania strychów, piwnic i komórek. Poszukujemy rozmaitych odznaczeń, fotografii, świadectw szkolnych. Apelujemy zwłaszcza do młodzieży by włączyła się do akcji „archeologii strychowej”. Efektem naszych wspólnych działań będzie jesienna wystawa. Sami zobaczycie, jak łatwo przywrócić pamięć o przeszłości.

Zapraszamy na wykład prof. dr hab. Artura Kijasa pt. POLACY NA UKRAINIE.

Środa 5 marca 2014 r., godz. 11.00 w Zamku Górków.

Wstęp wolny.Witamy Państwa
na stronach Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach.
Zapraszamy do zapoznania się z jego historią oraz bogatą ofertą kulturalną i edukacyjną. Mamy nadzieję, iż serwis internetowy zachęci Państwa do osobistego zwiedzania Muzeum.


 

    .   
 

 

 

Muzeum - Zamek Górków oferuje wynajem 2-osobowego POKOJU HOTELOWEGO oraz na potrzeby organizacji różnego rodzaju konferencji, szkoleń, wykładów, spotkań firmowych i imprez okolicznościowych TRZY PRZEPIĘKNE SALE.

 
 
Camerata Zamku Górków 

 
 
 


   

 

 

 

 

 

  

[CMS] by cdweb.pl
home
site map